Glazurovaní vany

 


První vany jsou vyrobeny ze dřeva, ty následovaly různé železné verze a v 19. století nastal čas zabudovaných, smaltovaných van, do kterých již nebylo nutné dolévat ohřívanou vodu hrnci.
V současnosti musí vany vyhovovat nejen z hlediska umývání se, požadavky jsou i na jejich estetický dizajn a dlouhodobou trvanlivost. Mimo plechových van jsou v čím dál větší oblibě i vany z litého mramoru, ze kterých mimo klasicky rovných typů nabízejí výrobci i rohové vany. Jelikož v mnohých moderních domech a bytech z 20. stoleti byla více méně smaltovaná vana, časem se znehodnotila a proto se vymyslelo glazurování van.
Renovace van smaltem je bezprašná bez vybourání vany, přímo u zákazníka. Na původní povrch se nanese nový smalt/takzvaný studený smalt speciálně určený na renovaci, smaltování a úpravu van.../ a po 48 hodinách už můžete používat vanu která je po renovaci jako nová. Stejný postup platí i pro vaničky, umyvadla, bojlery, ledničky, sporáky, dřezy, radiátory. Renovace van si žádají  nejvíce zákazníci kteří mají přestavěnou koupelnu a nechtějí vybourat starou a nebo poškozenou vanu která je plně funkční akorát smalt na ní už není pěkný nebo je drsný. Existuje i smaltování barevnou glazurou, např. pokud se vyměnily kachličky a aby to ladilo spolu s nábytkem a zařízením koupelny. Glazurování/glazování van, někdy mylně nazývané i "smaltování", je bezprašná technologie nanášeni dvousložkových živic na zničený povrch smaltových a akrylovaných van. Živice vytváří hladký, lesklý, jednolitý povrch, který je odolný vůči zachytávání nečistot a mastnoty. Stejně jako je odolný vůči slabým organickým kyselinám. Životnost nátěru je cca pět až sedm let, podle způsobu zacházení a údržby. Nátěr, který je po životnosti, se dá opět renovovat, a to do nekonečna.
Celý pracovní proces trvá cca tři hodiny a po skončení práce je třeba povrch vany nechat 48 hodin vytvrzovat v uzavřené koupelně.
Vanu lze mýt čistým kuchyňským octem s přidáním malého množství odmastňovacího saponátu. Velká výhoda smaltových van je jejich nosnost .. cca 200kg, bezpečnost, udržuje teplotu.
Obklady vany si můžeme udělat i sami, zde je jednoduchý návod: Celý povrch vany zbruste smirkem číslo 320, a to pod vodou. Smalt na vaně je velmi tvrdý (který se vypaluje při teplotě cca 1000 stupňů), smirkem se jeho lesklý povrch rozbrousí, čímž se připraví podklad a strhnou se i zbytky vápence a nečistot. Dalším krokem je odmaštění celé natírané plochy vany technickým benzínem nebo lihem.
Pokud je nutné tmelit, použijte epoxidový nebo jiný, například jemný polyuretanový tmel (obvykle polyesterový dvousložkový Super plus nebo Universal plnící tmel). Po zatvrdnutí tmel srovnejte broušením na tloušťku smaltu. Po zbroušení by měl být povrch vany matný. Aby barva dobře přilnula je dobré povrch zbrousit alespoň dvakrát. Po opláchnutí vodou odšroubujte sifon a přepad, stačí ale když je překryjete maskovací páskou. Oblepují se hrany vany nebo obklady. Na odmaštění celého povrchu použijte aceton nebo líh. Povrch musí být po vyprchání suchý a bez prachu. V místnosti se doporučuje mít zavřená okna, aby dovnitř nenalétaly nečistoty. Teplota by měla být kolem 20 stupňů a více. S vysoušením si můžete pomoci teplovzdušnou pistolí.
Jak vanu připravit?
Následuje samotná příprava vany. Pokud se již na vaně objevila povrchová plíseň, nanáší se ještě jemný epoxidový antikorozní základ. U normálně poškozených van, tj. jemně poškrábaných, obitých, bez lesku a podobně, se používá epoxidový email na vany S2321
Tuží se v poměru 100 dílů barvy a 33 dílů tužidla. Tyto dvě složky jsou většinou spojeny dohromady manžetou. Jako ředidlo je ideální S6300. Po ztužení a eventuálně při ředění se začíná na protilehlých stranách a je třeba nátěr rozkrižovat. Barva se nanáší štětcem tak, jako i válečkem nebo stříkáním.
Nejhezčí povrch je samozřejmě po nastříkání pistolí. Při něm je však třeba vyprázdnit koupelnu a vše lépe oblepit. Dobře připravený povrch se však dá natřít kvalitně i pomocí štětce.

Po nátěru se koupelna zavře kvůli prachu. Intenzivní pach je cítit tak kolem 2 - 4 hod.. Otevírat dveře se doporučuje až druhý den. To je již epoxid vytvrzený a do vany je možné napouštět vodu.
Celá práce trvá cca 2 hodiny.
Epoxid na rozdíl od ostatních běžných nátěrů tvrdne smícháním s tvrdidlem a nejen odpařováním. Do druhého dne (24 hodin) je možné případné nedostatky poopravit nebo jemně přebrousit (jakožto i očistit) a poté nanést druhý, konečný nátěr. Nátěr tvrdne 24 hodin a po odstranění pásek je možné se okamžitě koupat.
Taková povrchová úprava je velmi odolná. Snese například i vypouštění špinavé vody z pračky a neškodí mu ani časté pády masážních sprchových hlavic.

 

Glazurovani vany

Tato fotogalerie je prázdná.